Staże typu job shadowing polegają na nauce poprzez obserwację pracy innych osób. Podczas szkolenia, stażysta towarzyszy pracownikowi, który wykonuje swoje codzienne obowiązki. Dzięki projektowi „Europejskie kwalifikacje zawodowe uczniów i nauczycieli” na taki staż do cypryjskiego Pafos udało się sześcioro nauczycieli branży reklamowej naszej szkoły.

Pracując w rodzinnej firmie Focus Signs zdobyli nowe, cenne doświadczenia zawodowe, które z pewnością wykorzystają w pracy z uczniami. Podczas stażu nie tylko obserwowali proces projektowania i tworzenia materiałów reklamowych, pracę obrabiarki CNC czy druk na folii monometrycznej ale pomagali także w wykonywaniu elementów reklamy zewnętrznej: liter styrodurowych, neonów czy kasetonów świetlnych. Odwiedzili także firmę Michalis Theodosiou, gdzie obserwowali tworzenie stron internetowych oraz agencję reklamową Opsis, w której zgłębili wiedzę na temat obsługi klienta i sporządzania dokumentacji w tym briefu reklamowego.

Mobilnościom w programie Erasmus+, oprócz poznawania nowego środowiska pracy i poszerzania sieci kontaktów towarzyszy także wartość dodana w postaci nauki języków obcych i poznawania nowych kultur. Uczestnicy projektu porozumiewali się na co dzień w języku angielskim, który ze względu na kolonialną historię Cypru jest wciąż powszechnie stosowany. Zwiedzili Pafos, gdzie odbywali job shadowing oraz inne piękne zakątki wyspy: zamek i słone jezioro w Limassol, skałę Afrodyty, liczne klasztory z cennymi ikonami oraz górską wioskę Omodos i wąwóz Avakas.

Wymiana doświadczeń, mnóstwo praktycznej wiedzy, poznanie nowoczesnych maszyn i urządzeń to wartość dodana projektu z jaką nauczyciele wrócili do szkoły, aby jeszcze lepiej wykonywać swoje zawodowe obowiązki.

Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Europejskie kwalifikacje zawodowe uczniów i nauczycieli” i sfinansowane z funduszy europejskich  programu Erasmus+.

Dzięki uzyskanej akredytacji w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe programu Erasmus+, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu ma zagwarantowane środki na organizację praktyk zagranicznych aż do 2027 roku. Projekty te realizuje zespół nauczycieli ZSE w składzie: Olga Małek, Justyna Kwaśny, Anna Karwowska-Kosztyła i Magdalena Gawliczek-Kapelusz.