Tuż przed świętami uczniowie klas 4 wrócili z włoskiego Rimini gdzie przez 4 tygodnie odbywali praktyki zawodowe w zagranicznych przedsiębiorstwach. Zdobywali nowe doświadczenia zawodowe pracując w sklepach, magazynach, agencjach reklamowych i administracji poznając kulturę pracy w międzynarodowym środowisku. Uczniowie doskonale poradzili sobie z obowiązkami jakie postawili przed nimi włoscy pracodawcy. Potwierdzają to nie tylko wysokie oceny i uzyskane certyfikaty ale także serdeczne relacje jakie nawiązali ze swoimi opiekunami w pracy.

Na praktykach we Włoszech bardzo podobała mi się atmosfera otwartości i gościnności, jaka panowała w miejscach pracy. – wspomina Aleksandra Timler, uczestniczka projektu.

Odbywałam praktyki w świetnym miejscu pod opieką cudownej Pani Aldy – tak praktyki w sklepie opisuje Emilia Kubowicz.

Konrad Golik, uczeń kierunku technik reklamy, opowiada: Praktyki w Rimini pomogą mi w rozwijaniu przyszłej kariery zawodowej. Uważam, iż wyjazd na praktyki był udany i bardzo chętnie bym go powtórzył.

Uczestnicząc w projekcie uczniowie doskonalili także swoje umiejętności językowe. Najpierw przygotowując się do wyjazdu uczęszczali na zajęcia języka włoskiego w Polsce a następnie szlifowali swoje umiejętności na kursie w Rimini. Zajęcia z włoską lektorką oraz codzienna komunikacja w miejscu pracy pozwoliła uczniom pokonać barierę językową i sprawiła, że nauka języków nabrała nowego – praktycznego wymiaru.

Popołudniami Erasmusowicze odkrywali historię, kulturę i piękne zabytki Rimini. Zwiedzili historyczne centrum miasta: Łuk Augusta, Most Tyberiusza, Zamek Sismondo, Świątynię Malatesty, muzeum miejskie z kompleksem archeologicznym „Dom Chirurga”. Podążali śladami znanego włoskiego filmowca Federico Felliniego – zwiedzając muzeum Felliniego i klimatyczną dzielnicę San Giuliano. Weekendy również dostarczały mnóstwo atrakcji. Wycieczki do Bolonii, Florencji, Ravenny czy San Marino pozwoliły uczniom poznać przepiękne zabytki, architekturę i krajobrazy regionu Emilia – Romania. Uczestnicy projektu znaleźli też czas na wypoczynek na plaży i smakowanie włoskich specjałów np: pizzy, pasty czy gelato

Erasmus zmienia życie, otwiera umysły!

Podczas praktyk we Włoszech poznałam nowe miejsca, ludzi i kulturę. Odwiedziłam wiele miast między innymi Florencję, która urzekła mnie swoim pięknem i kuchnią. Ten wyjazd nauczył mnie wielu nowych rzeczy. To było niesamowite przeżycie. – wspomina Katarzyna Bluk.

Było to dla mnie niesamowite doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę – dodaje Kacper Staśko uczestnik projektu.

Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Europejskie kwalifikacje zawodowe uczniów i nauczycieli” i sfinansowane z funduszy europejskich  programu Erasmus+.

Dzięki uzyskanej akredytacji w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe nasza szkoła co roku daje uczniom możliwość wyjazdów na zagraniczne praktyki.

Realizacją projektów zajmują się: Olga Małek, Justyna Kwaśny, Anna Karwowska-Kosztyła i Magdalena Gawliczek-Kapelusz.