W dniach 28-30 listopada 2022 r.  uczniowie klasy IA, IS, IIA, IIC, IID, IIIC, IIIB, IVA  naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem  w poniedziałek wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania.

       Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego świata. Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko historię powstańców, ale na własne oczy można było zobaczyć jak zniszczona była nasza stolica. Wizyta w Muzeum powstania Warszawskiego, była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności. Kolejnym etapem naszej wycieczki były ogrody Pałacu w Wilanowie. Ogród w Wilanowie to ogród wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, znajdujący się obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana Sobieskiego.

     Drugi dzień wycieczki obejmował zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęło się od Łazienek Królewskich – poznaliśmy budowlę tego wspaniałego kompleksu architektonicznego-ogrodowego oraz wnętrze Pałacu na  Wyspie. W Parku Łazienkowskim uczniowie podziwiali również pomnik Fryderyka Chopina , który stanowi wyraz uczczenia pamięci wielkiego kompozytora w mieście, w którym spędził dzieciństwo i lata nauki. Następnie grupa udała się do centrum miasta i zapoznała się z miejscami i zabytkami na Starym Mieście. : Trakt Królewski: Stare Miasto – Plac Zamkowy, następnie udaliśmy sie  do Zamku Królewskiego. Wrażenie duże zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami. Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki. Ważnym Punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r. Dalszym punktem zwiedzania był dzwon na Kanonii, Rynek Starego miasta z Syrenką, Kolumna Zygmunta. Dalej udaliśmy się w okolice Krakowskiego Przedmieścia – Pałac  Prezydenta, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także mogliśmy tam podziwiać znajdujący się  Pomnik księcia Jana Poniatowskiego. Trasa dalej obejmowała Pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyliśmy  w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.                                                                                                 

     Trzeciego dnia naszego pobytu w Warszawie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernika. CNK to prawdziwy raj dla miłośników nauki. Uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach, odkrywać tajemnice natury, doświadczać jak działa iluzja, sprawdzać możliwości swojego ciała. Każdy z nas mógł poczuć się badaczem i odkrywcą. Pobyt w Centrum Nauki był dla nas inspirującym i wciągającym spotkaniem z nauką. Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.