W dniach 16-17.03.2022 odbywał się w naszej szkole I Wojewódzki Konkurs Gwary Śląskiej- „Granie, skokanie, bajtli godanie!”. Był on uroczystym podsumowaniem naszego projektu „GodkiStarejCiotki”, realizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczestników z różnych szkół i przedszkoli naszego województwa. Podczas wydarzenia można było obejrzeć prace plastyczne pani Kazimiery Drewniok oraz wystawę pana Bronisława Wątroby. Niemałą atrakcją dla uczestników konkursu była fotobudka oraz słodki poczęstunek. W trakcie przerw organizowane były różnego rodzaju zabawy dla dzieci, w tym wyliczanka po śląsku.

Wcześniej odwiedziłyśmy ok. 30 placówek szkolno-przedszkolnych z naszymi warsztatami propagującymi tradycje, godkę i obyczaje śląskie. Prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, z każdych placówek wychodziłyśmy z kolejnymi zaproszeniami i pozytywnymi opiniami. Projekt cieszył się również zainteresowaniem mediów, takich jak Radio Katowice, Radio 90, Radio Vanessa, Nowiny Raciborskie, Nasz Racibórz oraz Raciborska Telewizja Kablowa. Poznałyśmy również wiele osobistości związanych ze Śląskiem – pana Remigiusza Rączkę, który przybliżył nam tajniki kuchni śląskiej, pana Alana Jasika, prezesa Ślonzoki Razem- młodzi, panią Kazimierę Drewniok, ilustratorkę wielu publikacji śląskich, pana Bronisława Wątrobę, wielkiego pasjonata i autora śląskich legend, pana Stanisława Neblika, autora śląskich książek dla dzieci, pana Daniela Knapika, prezesa Fundacji „Akademia Edukacji”, pana Zbigniewa Rokitę, autora słynnej książki „Kajś”, Panią Teresę Kabut, która zorganizowała nam warsztaty o emocjach oraz pana Tomasza Cibę, który zaprosił nas na odcinek na kanale „Izba u Starki”.

Gościłyśmy również (na zaproszenie dr Marceli Szymańskiej) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Dzieliłyśmy się swoim doświadczeniem, które nabyłyśmy podczas inicjowania i realizowania naszego projektu ,,GodkiStarejCiotki”. Opowiadałyśmy studentkom III roku na kierunku: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna o naszych działaniach projektowych adresowanych właśnie do dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III.

„GodkiStarejCiotki” to coś co na zawsze pozostanie w naszych sercach. Dzięki projektowi nabyłyśmy dużo umiejętności, które z pewnością przydadzą nam się w przyszłym życiu zawodowym.

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”godki”]