26.11.2019 Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów klas pierwszych technikum z drogą zawodową przedsiębiorców,którzy osiągnęli sukces. Goście mogli ,,podzielić’’ się z młodzieżą wiedzą, doświadczeniem i motywacją do pracy. W mury  naszej szkoły zostali zaproszeni : Adam Wajda dyrektor operacyjny firmy Eko-oka w Kornicach, absolwent Ekonomika w Raciborzu.

Opowiedział o własnej drodze zawodowej  i satysfakcji z tego co robi w życiu. Przedstawił ciekawą prezentację rozwoju firmy na lokalnym rynku. Firma ta obecnie plasuje się w gronie 500 największych polskich firm. W rankingu”Rzeczpospolitej” zajęła w tym roku 242. Miejsce, zatrudnia około 7000 pracowników. Tym, co ją wyróżnia  to doświadczenie, ciągły rozwój, umiejętność dostosowania oferty do oczekiwań klientów i zmieniających się trendów, wielomilionowe inwestycje w park maszynowy, doświadczenie, skuteczna  ekspansja na rynki europejskie i poza granice starego kontynentu. Jakość  produktów zyskuje uznanie klientów na całym świecie. Obecnie tworzy potężną sieć sprzedaży. Młodzież poprzez zadawanie pytań – poznała zasady sukcesu małej firmy, dowiedziała  się wielu ciekawych informacji  i rad odnośnie bycia w życiu osobą przedsiębiorczą. Prelegent wystąpił przed klasami 1H, 1E, 1R, 1D.

Ireneusz Jaskowski przedsiębiorca, grafik, webdesingner, programista  i właściciel  Jaskowski.net Studio Grafiki reklamowej w Raciborzu. Firmy, która tworzy projekty graficzne, prowadzi drukarnię,  wydawnictwo, skład książek, skład gazet, banery, rollupy, jingle reklamowe, foldery, szyldy. Pan Ireneusz przedstawił młodym grafikom swoją drogę zawodową, opowiedział ciekawie o pracy w poligrafii, współpracy z firmami,a także o swojej rodzinie. Jego firma to  bowiem przykład firmy pokoleniowej założonej przez ojca również drukarza. Poprowadził zajęcia z kl.1B ,1R.

Anna Szukalska – prawnik, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów, nauczyciel przedmiotów zawodowych prawniczych . Udzieliła wielu informacji prawnych w zakresie ochrony interesów konsumentów, występowania do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumenckich oraz o współdziałaniu z organizacjami konsumenckimi. Ciekawie i przystępnie opowiedziała młodzieży o swojej pracy. Poprowadziła zajęcia z klasą 1A, 1L.

Michał Piłat- prezes Zarządu Komplementariusz firmy Mega-met.

Firma Mega-Met prowadzi działalność gospodarczą w takich obszarach jak obsługa i serwis wszystkich typów wagonów towarowych oraz międzynarodowy handel wagonami i lokomotywami. Profesjonalne usługi w zakresie naprawy i serwisu wagonów kolejowych. Firma świadczy na rynku krajowym współpracując z czołowymi przewoźnikami z kraju i zagranicy. Handlem międzynarodowym. Spółka zajmuje się na terenie Europy, Azji oraz Afryki współpracując z przedsiębiorstwami z min. takich krajów jak Maroko, Niemcy, Czechy, Słowacja czy Łotwa. Od momentu powstania Mega-Met przechodziła dynamiczny rozwój sukcesywnie.Atutem firmy jest wysoki standard świadczonych usług oraz profesjonalne podejście do klientów.

Firma oferuje doświadczenie, kompleksowość oferty, wysoką jakość a przede wszystkim sprawność i szybkość w działaniu, co w intensywnie rozwijającym się otoczeniu jest jednym z najważniejszych czynników determinujących pozycję konkurencyjną. Zaproszony przedsiębiorca pan Michał Piłat  poprowadził bardzo interesującą i inspirującą sesję dotyczą czynników warunkujących sukces w biznesie. Nawiązał zarówno do kwestii podejmowania decyzji, umiejętności planowania i oszczędzania, jak i identyfikacji swoich mocnych stron oraz wiary w siebie i swoje pomysły. Podkreślił także rolę nastawienia, konsekwencji w dążeniu do realizacji celu oraz pasji, która wyzwala prawdziwy potencjał i sprawia, że nawet w trudniejszych momentach człowiek ma satysfakcję z tego co robi. Panel cieszył się dużym zainteresowaniem i uwagą słuchaczy klasy 1A, 1L.

W dalszej części Dnia Przedsiębiorczości odbyły się warsztaty z przedsiębiorczości w klasie 1 D, 1C pt,,Efektywność a praca w zespole”.

Umiejętność pracy w zespole to kompetencja, od której bardzo często zależy sukces i efektywne osiąganie celów. Dlatego właśnie umiejętność współpracy stała się wiodącym aspektem aktywnych warsztatów w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Podczas niniejszej sesji uczniowie mieli okazję sprawdzić się w roli członka zespołu, doświadczyć efektu synergii i wykorzystać różnorodność tkwiącą w zespole, aby osiągnąć cel. Warsztat pozwolił uwolnić potencjał uczniów, którzy wykazali się bardzo dużą kreatywnością i pomysłowością w praktyczny działaniu, a przy okazji mieli sposobność przetestowania umiejętności komunikacji i kształtowania relacji w zespole. Warsztat poprowadziły: Sylwia Jakubowska (nauczyciel i trener z zakresu kompetencji miękkich) oraz Katarzyna Folwarczny (nauczyciel i grafik komputerowy).

Oprawę plastyczną Dnia /plakaty/ przygotowały – Aurelia Fitzon (nauczyciel j.niemieckiego) ,Ilona Macyszyn (nauczyciel j.angielskiego), Sylwia Leszinska (nauczyciel j.niemieckiego)

Zdjęcia robiła pani Iwona Kwapisz (nauczyciel chemii,przedmiotów zawodowych) i Katarzyna Kubik (dziennikarz) -Nowiny Koordynatorkami Dnia Przedsiębiorczości były Anna Staniszewska–Król (nauczyciel przedsiębiorczości,informatyki), Barbara Szymczyna (nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i historii) i Dorota Kotwica (doradca zawodowy).