W miniony wtorek nasza szkoła miała przyjemność gościć grupę zagranicznych uczniów i nauczycieli z Opawy. Ich wizyta była efektem współpracy, którą podpisali dyrektorzy dr Jacek Pierzchała oraz Ing. Petr Kyjovský. Ma ona na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i przyjaźni polsko-czeskiej.

Podczas pobytu, nasi goście mieli okazję uczestniczyć w zaproponowanych przez nas aktywnościach, które obejmowały wspólne zwiedzanie muzeum, rynku w Raciborzu oraz Zamku Piastowskiego. Goście mieli również okazję obserwować lekcje prowadzone przez nauczycieli, odwiedzili studio fotograficzne, salę logistyczną oraz salę handlowców. Była to doskonała okazja, by zobaczyć jak wygląda nauka w polskiej szkole. Odnaleźliśmy kilka ciekawych różnic kulturowych, które zaskoczyły obie strony. Pod koniec pobytu naszych zagranicznych gości zorganizowaliśmy polsko-czeski quiz dotyczący języka, kultury i historii obu krajów.

Współpracę rozpoczęliśmy jeszcze w grudniu ubiegłego roku, kiedy to grupa uczniów z Ekonomika odwiedziła szkołę w Opawie. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez tamtejszą społeczność. Mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób uczą się czescy uczniowie. Zaprezentowano nam ciekawy projekt, który jest realizowany w tamtejszej szkole, a mianowicie fikcyjną firmę Horizont, s.r.o., którą prowadzą uczniowie. W ramach wizyty zarówno polscy, jak i czescy uczniowie przygotowali tradycyjny poczęstunek, dzięki czemu mogliśmy nawzajem spróbować smaków naszych krajów. Świąteczną atmosferę poczuliśmy również dzięki wspólnemu śpiewaniu kolęd. Pod koniec naszego pobytu udało nam się zwiedzić miasto, targi bożonarodzeniowe oraz wejść na wieżę miejską Hláska. Projekt koordynowały nauczycielki Sylwia Gawenda-Rutkowska, Sandra Pracná oraz przedstawiciel czeskiej szkoły Ing. Dalibor Gregor.

Bardzo cieszymy się, że Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická nawiązała z nami współpracę. Jesteśmy otwarci na dalsze wspólne przedsięwzięcia edukacyjno-kulturalne. W końcu Opawę i Racibórz łączy długa historia, którą warto kontynuować.