To projekt Centrum Rozwoju Lokalnego i raciborskiej Komendy Policji do którego zostaliśmy zaproszeni. W październiku odbyło się pierwsze zadanie czyli warsztaty w Centrum Żydowskim połączone ze zwiedzaniem kompleksu muzealnego Auschwitz-Birkenau, a 7 grudnia br. minikonferencja połączona z lekcją poglądową.

Na spotkaniu z pierwszymi klasami uczestnicy projektu mogli przekazać młodzieży najważniejsze założenia i idee projektu. Opowiadali o swoich przeżyciach, wrażeniach i emocjach, jakie towarzyszyły im podczas zwiedzania obozu. Zaprezentowali i przeprowadzili ćwiczenia, których nauczyli się podczas warsztatów w Centrum Żydowskim. Spotkanie uwrażliwiło młodzież na język komunikacji. Zwróciło uwagę na ciemne karty historii, o których nie możemy zapomnieć: „Auschwitz nie spadło z nieba”- to słowa Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena.

„Kto nie pamięta historii jest skazany na jej powtórne przeżycie” George Santayana

Dzięki zaangażowaniu uczestników projektu powstał również plakat poświęcony tematyce mowy nienawiści. Gościem konferencji był sierżant sztabowy Łukasz Gardas, który uczestniczył wraz z młodzieżą w cały projekcie. W projekcie wzięli udział także: starsza aspirat Edyta Mazur i komisarz Dariusz Szerszunowicz, ale obowiązki zawodowe nie pozwoliły im na udział w konferencji. Pan Łukasz Gardas jest autorem wideorelacji z warsztatów, którą można obejrzeć poniżej:

 

Z ramienia Ekonomika opiekunami projektu były: p. Marta Benedykt, p. Katarzyna Dudys-Nowak i p. Ewa Rostek.