Dnia 5.12.2019 r. odbyło się spotkanie klas 4L, R, L, H z kapitan Straży Granicznej Syliwią Rutowicz. Spotkanie miało tytuł ,,Handel ludźmi -podstawowe informacje”. Uczniowie otrzymali ulotki ,,Nie jesteś na sprzedaż ” oraz ,,Zanim wyjedziesz – bezpieczna praca.” Kapitan przedstawiła w prezentacjach czym jest handel ludźmi min. jest to forma współczesnego niewolnictwa, w które popadają mężczyźni i kobiety. Podała wskazówki ,aby zadbać o swoje bezpieczeństwo planując wyjazd – sprawdzić ważność dokumentów, nie oddawać ich nikomu – pozostawić swoim bliskim dane teleadresowe przyszłego miejsca pracy i zamieszkania zrobić kopie umowy o prace – pozostawić jedna rodzinie – zapisać adres i numer do polskiej ambasady lub konsulatu – ustalić z bliskimi częstość kontaktów hasło, którego  użyjecie w razie kłopotów. Przestawiła historie osób, które zostały zmuszane do prostytucji lub pracy niewolniczej. Spotkanie miało na celu ostrzeżenie młodzieży i zadbanie o swoje bezpieczeństwo, gdy podejmuje prace zagranicą.

Podano strony :

-,,Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl  – informacje dotyczące warunków wyjazdu, bezpieczeństwa, ubezpieczenia, ochrony zdrowia, cła, obyczajów, a także bieżących ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju.

-serwis ,,Odyseusz” www.odyseusz.msz.gov.pl Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest pozostawienie informacji o tym,gdzie aktualnie przebywasz bliskim lub znajomym. Można darmowo skorzystać ze zgłoszenia swojego wyjazdu zagranicznego w systemie ,,Odyseusz” prowadzonym przez polskie MSZ. W razie nieprzewidzianych ,nadzwyczajnych sytuacji jest to czasem jedyna droga do odnalezienia osoby i udzielenia jej pomocy czy ratowania życia.

Europejka Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego www.ekuz.nfz.gov.pl Ubezpieczenie się na czas podróży i pobytu jest kluczowym punktem przed wyjazdem.W krajach Unii mona korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

Podano w RAZIE ZAGROŻENIA ŻYCIA

EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 112

Straż Graniczna +48 800 422 322

Komenda Główna POLICJI 664 974 934

Krajowe Centrum interwencji – Konsultacyjne 22 628 01 20